Korony protetyczne

Korony protetyczne to prace, które stosujemy w celu odbudowy pojedynczego zęba. Założenie korony protetycznej jest niezbędne np. w sytuacji dużego uszkodzenia lub znacznego przebarwienia zęba, czy też po rozległym leczeniu kanałowym. W naszym Centrum Stomatologii Kolmed oferujemy ten rodzaj uzupełnienia wykonany z różnego typu materiałów: korony pełnoceramiczne, porcelanowe na metalu lub cyrkonie.

korony protetyczne

Czym są korony protetyczne?

Tego rodzaju praca protetyczna zastępuje koronę pojedynczego zęba. Na pierwszej wizycie stomatolog zleca wykonanie badań diagnostycznych oraz ustala z jakiego materiału pacjecjent chciałaby, aby była wykonana korona protetyczna oraz ustala wspólnie z nim jej kolor. Następnie właściwie oszlifowuje ząb, pobiera wycisk, który staje się wzorem dla docelowego uzupełnienia. Po oszlifowaniu zakładamy na ząb koronę tymczasową, aby pacjent czuła się komfortowo w czasie oczekiwania na ostateczną koronę protetyczną.

Na kolejnej wizycie pacjent przymierza gotowe uzupełnienie. Jeśli nie ma żadnych uwag, lekarz cementuje je na stałe do oszlifowanego zęba. W naszym gabinecie stosujemy wysokiej jakości materiały, dzięki czemu pacjent może cieszyć się nowym, doskonałym uśmiechem przez wiele lat.

Korony protetyczne są zatem doskonałym sposobem na poprawę estetyki uzębienia, w przypadku, gdy stan pojedynczych zębów uniemożliwia wykonywanie kolejnych wypełnień.

Rodzaje koron protetycznych

W naszym Centrum stosujemy kilka typów koron protetycznych, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane.

Korony pełnoceramiczne
Charakteryzują się największą estetyką. Porcelana odbija światło w podobny sposób jak naturalne szkliwo zęba, dlatego tego rodzaju uzupełnienie doskonale imituje zdrowy ząb. Korony pełnoceramiczne najczęściej wybierane są w przypadku potrzeby uzupełnienia przednich zębów. Nie wywołują alergii, ponieważ są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Ponadto zmniejszają ryzyko próchnicy, ponieważ porcelana utrudnia odkładanie się płytki nazębnej. Ten rodzaj korony składa się z trzech warstw porcelany, aby zapewnić dużą trwałość uzupełnienia.

Korony porcelanowe
Na podbudowie metalowej oraz cyrkonowej. Na wewnętrzną – metalową lub cyrkonową część korony, nakładana jest warstwa porcelany, dzięki czemu uzupełnienie wygląda bardzo naturalnie. To bardzo popularny rodzaj uzupełnień protetycznych. Podbudowa metalowe wyróżnia się dużą wytrzymałością. Cyrkon natomiast daje doskonały efekt estetyczny, materiał ten jest biokompatybilny i nie wywołuje alergii.

Korony protetyczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Odbudowa protetyczna pojedynczego zęba to same zalety. Uzupełnia rozległe ubytki tkanek zęba spowodowane próchnicą lub urazem. Stosowana jest w celu nadania zębom większej estetyki – szczególnie, gdy posiadają znaczne przebarwienia, których nie da się usunąć w inny sposób. Poza tym korona protetyczna stosowana jest w celu wzmocnienia zęba (np. po leczeniu kanałowym) i zabezpieczenia go przed złamaniem. Dzięki odpowiednio dobranej koronie można zmienić kształt i kolor zęba, zamknąć diastemę, przebudować zwarcie oraz przeprowadzić korektę zębów startych i zrotowanych.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!