Stomatologia zachowawcza

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to kluczowy element profilaktyczny poza prawidłową higieną jamy ustnej. Stomatologia zachowawcza, określana także jak stomatologia ogólna, zajmuje się profilaktyką chorób zębów i dziąseł oraz leczeniem próchnicy zarówno u Pacjentów dorosłych, jak i u dzieci.

stomatologia zachowawcza

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Każdy chciałby zachować naturalne zęby przez całe życie. Staramy się umożliwić naszym Pacjentom zrealizowanie tego celu. Odtworzenie pięknego uśmiechu oraz zadowolenia na twarzach naszych Pacjentów jest zadaniem, jakie stawiamy sobie w pracy każdego dnia. Realizujemy je wykonując zabiegi stomatologii zachowawczej, czyli:

 • leczenie próchnicy zębów stałych i mlecznych z zastosowaniem nowoczesnych materiałów do wypełnień ubytków,
 • kolorowe wypełnienia dla dzieci,
 • licówki kompozytowe,
 • kosmetyczna odbudowa zębów po urazie,
 • odbudowa zębów ze wzmocnieniem włóknem szklanym,
 • odbudowa zębów za pomocą ceramicznych wkładów i nakładów,
 • wybielanie zębów nakładkowe,
 • wybielanie zębów martwych,
 • leczenie nadwrażliwości.

Leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza związana jest przede wszystkim z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków. By nie dopuścić do ich powstawania, rekomendujemy wizyty dla przeprowadzenia zabiegów profilaktycznych, które minimalizują ryzyko rozwoju choroby. Jednak jeśli lekarz zauważy na zębach pierwsze oznaki próchnicy, rozpoczyna ich leczenie. Rodzaj wykonywanych zabiegów zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Próchnica, w początkowym stadium, ma postać niewielkich plamek na szkliwie. Zmiany próchnicowe diagnozujemy specjalnie do tego celu przeznaczonym laserem. Następnie usuwamy je w bezbolesny sposób, stosując tzw. infiltrację. Na początku lekarz oczyszcza każdy ząb, a następnie na ich powierzchnię aplikuje specjalny preparat, który przenika w głąb tkanki zęba i wypełnia powstałe mikrouszkodzenia. Na zakończenie stosowane jest naświetlanie zębów lampą, której światło utwardza zaaplikowany środek.

W sytuacji, gdy ubytki zębów są bardziej rozległe, leczenie zachowawcze polega na oczyszczeniu i wypełnieniu ubytków. W ramach stomatologii zachowawczej zapewniamy profesjonalne zabiegi z użyciem wysokiej jakości materiałów kompozytowych, co pozwala nam uzyskać doskonałą trwałość, barwę i jakość wypełnień.

Jeśli Pacjent nie podejmie leczenia na tym etapie rozwoju ubytków, w późniejszym czasie czeka go zapewne leczenie kanałowe. Infekcja przedostaje się bowiem do miazgi zęba – silnie unaczynionej i unerwionej tkanki – co wymaga bardziej skomplikowanego zabiegu. Zaawansowaną fazę próchnicy leczymy kanałowo. Lekarz precyzyjnie oczyszcza komorę zęba i jego kanały, a następnie dezynfekuje i szczelnie wypełnia. Po opracowaniu kanałów, niezbędna jest także odbudowa korony zęba. Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu jest on bezbolesny.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Już nawet przysięga Hipokratesa wskazuje, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Zapobieganie próchnicy jest dużo prostsze niż jej leczenie, warto zatem wziąć sobie do serca tę mądrą radę ojca medycyny.

Oto kilka wskazówek, jak na co dzień dbać o higienę jamy ustnej i zdrowie zębów:

 • Myj zęby i czyść język każdego dnia co najmniej rano i wieczorem. Szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty.
 • Używaj także płynów do płukania i nici dentystycznych, aby dokładnie wyczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe.
 • Umawiaj się regularnie na wizyty kontrolne u dentysty i zabiegi higienizacji zębów – co najmniej raz na pół roku.
 • Wprowadź zbilansowaną dietę – bogatą w witaminy A, C i D oraz minerały, takie jak wapń, fluor i fosfor, a ogranicz spożywanie słodyczy.
Cennik

Wypełnienie w zębie stałym

nie wliczone RVG i znieczulenie

260 - 400 zł

Licówka kompozytowa

nie wliczone RVG i znieczulenie

800 zł

Odbudowa kompozytowa zęba

nie wliczone RVG i znieczulenie

550 - 700 zł

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!