Rentgenodiagnostyka

Precyzyjna diagnoza jest kluczowa do rozpoczęcia prawidłowego leczenia. RTG zębów i radiowizjografia (RVG) umożliwiają rozpoznanie zmian i nieprawidłowości, których nie da się dostrzec gołym okiem. Ponadto badania diagnostyczne pozwalają precyzyjnie zaplanować przebieg leczenia oraz na bieżąco kontrolować jego rezultaty. Można by rzec, że profesjonalna stomatologia bez nich nie istnieje. Diagnostyka RVG i RTG zębów znajduje zastosowanie we wszystkich działach stomatologii. W naszym Centrum Stomatologicznym KOLMED posiadamy własną pracownię diagnostyczną, wyposażoną w sprzęt najnowszej generacji.

rtg zębów kolbudy

Jak wygląda badanie rtg zębów?

RTG zęba to krótkie i bezbolesne badania, obrazujące stan uzębienia i otaczających je tkanek. Polega na umieszczeniu czujnika radiowizjografii w jamie ustnej Pacjenta. Stosowany w naszym Centrum, nowoczesny sprzęt cyfrowy gwarantuje wysokie bezpieczeństwo. Używamy detektorów obrazu bardzo wysokiej czułości, co sprawia, że dawka promieniowania, jaką otrzymuje Pacjent, jest znacznie zminimalizowana. Należy także podkreślić, że stosowane przez nas aparaty spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa wymagane w Unii Europejskiej. Jednak częstotliwość tego typu badań powinna być zawsze nadzorowana przez lekarza. Badania RVG i RTG nie wymagają żadnych szczególnych przygotowań ze strony Pacjenta.

W Centrum Stomatologicznym KOLMED stosujemy aparaty RTG z radiowizjografią cyfrową oraz RTG pantomograficzne. Aparaty RTG sprawdzonych marek Planmeca i Carestream są sprzężone z radiowizjografią firmy Carestream. Zastosowanie radiowizjografii umożliwia natychmiastowe uzyskanie obrazu (zdjęcia) na ekranie monitora komputera oraz dokładną ocenę RTG z uwzględnieniem drobnych szczegółów (dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu). Ta nowoczesna technika obrazowania wprowadza archiwizację wykonanych zdjęć w komputerze, co jest niezbędne do oceny przebiegu leczenia przy kolejnych wizytach Pacjenta w gabinecie.

Co pokazuje zdjęcie pantomograficzne?

Badanie rentgenowskie pantomograficzne, nazywane także RTG panoramicznym, ma szeroki zakres obrazowania. Daje zdjęcie całego uzębienia, w tym także kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Dzięki temu, stomatolog może rozpoznać zachodzące w tych obszarach nieprawidłowości, precyzyjnie zaplanować leczenie, a potem ukazać jego stan i postępy. RTG pantomograficzne są bardzo przydatne, zarówno w leczeniu zachowawczym dzieci i osób dorosłych, endodoncji, protetyce, chirurgii, periodontologii oraz ortodoncji. Zdjęcia pantomograficzne w naszym Centrum wykonujemy z użyciem cyfrowego aparatu renomowanej marki Carestream.

Kiedy należy wykonać RTG zęba?

Wskazanie co do konieczności wykonania prześwietlenia powinna zawsze wypływać od lekarza. Rentgenodiagnostyka powinna być wykonana w przypadku potrzeby sprawdzenia, czy w danym zębie nie rozwija się próchnica, w diagnostyce stanów zapalnych, w sytuacji braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, w wykrywaniu zaburzeń w obszarze przyzębia i korzeni zębowych, czy też w ocenie wady zgryzu. Zdjęcia RTG i RVG zaleca się wykonać również przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych, np. przy ekstrakcji zęba, w leczeniu kanałowym, leczeniu ortodontycznym, protetycznym i implantologicznym.

Cennik

Zdjęcie RTG zębowe

40 zł

Zdjęcie RTG pantomograficzne

120 zł

Tomografia komputerowa CBCT

200-350 zł

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!