Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to jedno z oferowanych przez protetykę rozwiązań, które stosowane jest głównie w przypadku potrzeby uzupełnienia kilku, sąsiadujących obok siebie, braków zębowych. Należą do uzupełnień protetycznych, mocowanych na stałe w jamie ustnej Pacjenta. Ich kształt i forma dopasowywana jest indywidualnie do wyglądu pozostałych, naturalnych zębów. Dzięki temu przywracamy nie tylko estetykę uśmiechu, ale także prawidłową pracę narządu żucia i mowy.

mosty protetyczne

Czym są mosty protetyczne?

Mosty protetyczne składają się z połączonych ze sobą koron protetycznych, a dokładnie z tzw. filarów i przęsła. Filary, to te korony, które mocowane są na zdrowych zębach Pacjenta, które sąsiadują z obu stron z brakami zębowymi. Przed osadzeniem na nich filarów, stomatolog dość mocno je oszlifowuje. Przęsło natomiast tworzą połączone ze sobą korony protetyczne, umieszczane nad miejscem utraty zębów. Ich liczba odpowiada ilości brakujących zębów. Warto podkreślić, że mosty protetyczne doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy ich filarami są implanty.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne mogą różnić się pod względem materiału wykonania. W naszym Centrum Stomatologicznym KOLMED oferujemy Pacjentom:

  • mosty porcelanowe z zastosowaniem metalowej podbudowy – charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, ponieważ trzonem jego konstrukcji jest stop metalu; zazwyczaj stosowane są w przypadku uzupełniania zębów trzonowych i przedtrzonowych, na które działają duże siły podczas przeżuwania pokarmów;
  • mosty porcelanowe z zastosowaniem cyrkonowej podbudowy – to mosty protetyczne, wykonywane z cienkiej warstwy porcelany i tlenku cyrkonu zamiast metalu w podbudowie, cyrkon zapewnia dużo większą estetykę nowych zębów;
  • mosty pełnoceramiczne – zapewniają największą estetykę, ponieważ wykonane są w całości z porcelany, która do złudzenia przypomina szkliwo zębów, poza tym tego rodzaju uzupełnienia protetyczne są biokompatybilne i dobrze tolerowane przez alergików.

W jaki sposób zakłada się mosty protetyczne

Założenie mostów protetycznych rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, na której lekarz wykonuje przegląd zębów oraz badania diagnostyczne. Jeśli zęby, które mają służyć jako filar, wymagają leczenia, muszą najpierw zostać przywrócone do zdrowia. Następnie, omawiane są etapy przygotowania mostu protetycznego.

Kolejny etap, to przygotowanie zębów filarowych pod założenie uzupełnienia. Muszą zostać one właściwe oszlifowane. W tym momencie, stomatolog może pobrać wycisk pod docelowy most protetyczny. W tym celu korzystamy z nowoczesnego skanera wewnątrzustnego. Precyzyjnie pobrany wycisk wysyłamy do laboratorium protetycznego. Na czas oczekiwania na gotowe uzupełnienie, zakładamy most tymczasowy.

Ostatnia wizyta to czas zamocowanie nowego mostu protetycznego. Zależy nam na tym, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Jak każda praca protetyczna, również most powinien być idealnie dopasowany do kształtu, koloru i rozmiaru pozostałych zębów w jamie ustnej Pacjenta.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!