Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Nieleczona próchnica atakuje coraz głębsze warstwy zęba. Najpierw wnika w szkliwo, następnie w zębinę, aż dochodzi do miazgi zęba. Wtedy jedynym ratunkiem jest leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe. Aby zapewnić maksymalną dokładność i bezpieczeństwo zabiegu, w naszym Centrum Stomatologii KOLMED leczenie kanałowe przeprowadzamy pod mikroskopem stomatologicznym.

leczenie kanałowe pod mikroskopem kolbudy

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zajmuje się chorobami miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Gdy zaawansowana próchnica doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, należy podjąć leczenie kanałowe zęba, zwane także leczeniem endodontycznym. Jest to skomplikowany zabieg, który musi być wykonywany z dużą dokładnością. Jeśli jednak nie udamy się z tym problemem do stomatologa, ostatecznie stan zapalny obejmie tkanki wokół zęba. Wtedy będzie już za późno na leczenie kanałowe. Jedynym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba. Zachęcamy naszych Pacjentów do regularnych wizyt w naszym gabinecie stomatologicznym – w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczyna się od wykonania badań diagnostycznych. Następnie lekarz przystępuje do zabiegu. Na początku zakładany jest tzw. koferdam, w celu oddzielenia śliny, która może zawierać bakterie, od pola zabiegowego. Następnie stomatolog przedostaje się do kanałów korzeniowych. Dlaczego każde leczenie kanałowe zęba wykonujemy pod mikroskopem? Ponieważ daje to możliwość bardzo precyzyjnego oczyszczenia kanałów zębowych z zainfekowanej tkanki i bakterii. Po ich opracowaniu, lekarz osusza je i kształtuje, a na koniec szczelnie wypełnia za pomocą tzw. gutaperki.

Kolejny etap leczenia kanałowego to odbudowa korony zębowej, która została uszkodzona przez próchnicę oraz w trakcie leczenia. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, dentysta zaproponuje wypełnienia typu inlay/onlay. W przypadku większych szkód, można zastosować pełnoceramiczną koronę protetyczną.

Długość zabiegu zależy przede wszystkim od ilości leczonych kanałów i stopnia trudności zabiegu. Nasi lekarze endodonci to specjaliści z dużym doświadczeniem. Zazwyczaj, tego rodzaju zabieg przeprowadzają w ciągu jednej lub dwóch wizyt. Warto podkreślić, że leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa krócej niż wtedy, gdy zabieg jest wykonywany bez pomocy tego niezwykle użytecznego narzędzia.

Kiedy potrzebne jest leczenie zęba pod mikroskopem?

Ząb składa się z trzech warstw: szkliwa, zębiny i miazgi. Miazga jest unaczynioną i unerwioną tkanką, wypełniającą komorę zęba i jego kanały. Niewidoczna część zęba to pozbawiony szkliwa korzeń. Gdy przez nieleczone ubytki próchnicowe do komory zęba dostają się bakterie, dochodzi do zapalenia miazgi. Objawem schorzenia jest wrażliwość na zmiany temperatury oraz ból przy nacisku. W tej sytuacji potrzebne jest podjęcie leczenia kanałowego.

Nasi lekarze podejmują się także przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego zębów nazywanego reendo. Może być ono konieczne z różnych powodów: część z nich wiąże się z odnowieniem lub utrzymywaniem się stanu zapalnego w tkankach zębów lub w obszarze okołowierzchołkowym. Czasem, powtórne leczenie kanałowe może być wykonane w celu zwiększenia bezpieczeństwa leczonego wcześniej endodontycznie zęba. Może się to odbywać poprzez poprawienie wypełnienia kanałów albo usunięcie pozostawionego narzędzia.

Najczęściej zadawane pytania

Które choroby można leczyć kanałowo?

Ból zęba nie zawsze oznacza, że leczenie kanałowe będzie potrzebne. Lekarz dentysta podczas wizyty zbada ząb i określi przyczynę bólu. Jeśli to konieczne, ząb zostanie zakwalifikowany do leczenia kanałowego, jeśli nie, zostanie zaproponowane inne leczenie, mające na celu złagodzić ból, np. założenie wypełnienia kompozytowego. Częste symptomy, wskazujące na konieczność podjęcia leczenia kanałowego, to ból zęba, nadwrażliwość na ciepło lub zimno, ból odczuwany podczas jedzenia, zmiana koloru zęba i obrzęk dziąseł. W przypadku odczuwania nawet jednego z powyższych objawów należy skontaktować się ze stomatologiem w celu kontroli stanu uzębienia.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - czy boli?

Wszystkich Pacjentów zastanawiających się nad tym, czy leczenie kanałowe boli, od razu uspokajamy. Podczas zabiegu używamy nowoczesnej aparatury i podajemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i bardzo bezpieczny. Ponadto użycie mikroskopu zabiegowego pozwala nam przeprowadzać go w bardzo dużym powiększeniu i podświetleniu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to gwarancja doskonałej precyzji oraz szybkości przeprowadzenia zabiegu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Na koszt zabiegu składają się różne elementy, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje zabieg leczenia kanałowego. Na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę ilość leczonych kanałów oraz długość i stopień trudności zabiegu. Przykładowo, leczenie zęba z jednym kanałem będzie zawsze nieznacznie tańsze niż leczenie zęba trzonowego z dużą ilością kanałów. Należy pamiętać również o opłatach dodatkowych, np. za znieczulenie miejscowe i RTG zęba. Nie pobieramy dodatkowych opłat za konieczność leczenia pod mikroskopem. Szczegółową wycenę całości leczenia określa endodonta na wizycie konsultacyjnej, po zapoznaniu się ze stanem zęba. Ponadto, zachęcamy także do zapoznania się z cennikiem na naszej stronie internetowej.

Cennik

Leczenie kanałowe zęba

nie wliczone RVG i znieczulenie

800 - 2050 zł

Powtórne leczenie kanałowe zęba

nie wliczone RVG i znieczulenie

900 - 2600 zł

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!