Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna głównie kojarzy się z uzupełnianiem braków zębowych u osób starszych, które wraz z upływem lat utraciły naturalne zęby. Możliwości tej dziedziny stomatologii są jednak dużo szersze i coraz częściej korzystają z nich również młodzi Pacjenci. Celem leczenia protetycznego jest bowiem zarówno odtworzenie brakującego uzębienia, jak również poprawa estetyki zębów posiadanych. Można zatem powiedzieć, że rezultatem leczenia jest większy komfort fizyczny i psychiczny Pacjenta.

protetyk kolbudy

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka to nieustannie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, nawet w przypadku dużego zniszczenia lub utraty zębów. Większość zabiegów wykonywanych w jej zakresie dotyczy uzupełniania braków zębowych. W tym obszarze oferuje wiele estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań – od pojedynczych koron zębowych mocowanych na implancie, przez mosty protetyczne, po protezy zębowe stosowane przy bezzębiu.

W naszym Centrum Stomatologicznym KOLMED dbamy o to, aby przygotowane uzupełnienie protetyczne nie różniło się wyglądem od naturalnych zębów Pacjenta i było przy tym funkcjonalne i wytrzymałe. Naszym priorytetem jest wysoka jakość i estetyka prac protetycznych. W tym celu współpracujemy z wiodącymi Laboratoriami Techniki Dentystycznej, gdzie każda praca wykonywana jest z największą precyzją.

Jak przebiega leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne pozwala uzupełnić zarówno brak jednego zęba, jak i przeprowadzić pełną odbudowę wszystkich utraconych zębów. Zakres i długość pracy zależy zatem od rodzaju planowanych prac. Początek leczenia protetycznego jest jednak zawsze podobny. Pacjent rejestruje się na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz wykonuje przegląd zębów i jest kierowany na badania diagnostyczne, czyli na wykonanie zdjęć RTG. Jeśli lekarz zauważy ewentualne ubytki próchnicowe lub choroby przyzębia,na początku zleca ich wyleczenie. W niektórych przypadkach przed leczeniem zalecana jest higienizację zębów, aby oczyścić je z osadu i kamienia nazębnego.

Dopiero po tych czynnościach można przejść do przygotowania uzupełnienia protetycznego. Proces ten rozpoczyna się od pobrania wycisku zębów. Następnie, przygotowujemy modele wax-up i mock-up, które pozwolą Pacjentowi sprawdzić, jak będzie wyglądał jego uśmiech z nową pracą protetyczną. To czas na uwzględnienie ewentualnych uwag Pacjenta. Kolejny krok to przesłanie danych do laboratorium protetycznego. Po krótkim czasie Pacjent może odebrać gotowe uzupełnienie i cieszyć się piękną i funkcjonalną metamorfozą uśmiechu.

W Centrum Stomatologicznym KOLMED oferujemy wykonanie różnego typu prac protetycznych:

 • korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalowej oraz cyrkonowej,
 • korony pełnoceramiczne,
 • licówki porcelanowe,
 • protezy akrylowe całkowite i częściowe,
 • protezy nylonowe,
 • protezy acetalowe,
 • protezy szkieletowe,
 • protezy szkieletowe oparte na zasuwach, zatrzaskach, ryglach i koronach teleskopowych,
 • szynoprotezy szkieletowe.

Kiedy należy udać się do protetyka?

Do lekarza z zakresu protetyki najlepiej udać się w krótkim czasie po utracie zęba. Naszym Pacjentom doradzamy, aby po utracie zęba lub zębów nie zwlekać z ich uzupełnieniem. Powinny one zostać szybko uzupełnione zarówno z powodów estetycznych, jak i medycznych. Braki zębowe prowadzą bowiem do zmian w całej jamie ustnej. Wpływają na wysunięcie zębów przeciwstawnych oraz na przesunięcia zębów sąsiadujących, a następnie na rozwój wad zgryzu.

Zastosowanie uzupełnienia protetycznego wpływa dobroczynnie na zdrowie pozostałych zębów i stan całej jamy ustnej. Przy okazji, podnosi estetykę uśmiechu i komfort życia. Po założeniu przygotowanej protezy zębowej lub innej pracy protetycznej pozostają jedynie wizyty kontrolne.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o protezy zębowe?

Stan protezy zębowej zależy od właściwej jej pielęgnacji. Należy o nią dbać podobnie jak się dba o własne zęby. W innym przypadku może dojść do stanów zapalnych błony śluzowej, chorób dziąseł, dyskomfortu noszenia protezy i jej mniejszej estetyki. Pielęgnacja protezy zębowej obejmuje proste czynności:

 • regularne mycie i oczyszczanie - najlepiej po każdym posiłku,
 • używanie dedykowanych protezom szczoteczek o delikatny włosiu,
 • stosowanie specjalnych past i tabletek do czyszczenia protez zębowych,
 • przechowywanie w suchym i szczelnym pojemniku (nie w szklance z wodą).
Zadbana praca protetyczna zastępuje utracone zęby przez wiele lat.

Uzupełnienia protetyczne - rodzaje

Oferujemy różne rodzaje prac protetycznych. Mogą być one stałe lub ruchome, częściowe lub całkowite. Stałe uzupełnienia protetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są w jamie ustnej na stałe. Są to na przykład korony i mosty protetyczne czy licówki. Do prac ruchomych zaliczamy przykładowo protezy akrylowe i protezy szkieletowe, mocowane na zasuwach, zatrzaskach, ryglach i koronach teleskopowych. Uzupełnienie częściowe zaś to takie, które wykonywane jest w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Takim rodzajem są mosty protetyczne, niektóre protezy szkieletowe, protezy acetalowe, nylonowe. Uzupełnienia całkowite stosujemy przy całkowitym braku zębów, czyli w tzw. bezzębiu. Najbardziej znaną pracą tego rodzaju jest proteza akrylowa. Protetyka stomatologiczna współpracuje także z implantologią. Protezy całkowite mogą być mocowane na stałe w jamie ustnej na kilku implantach zębowych.

Zalety leczenia protetycznego

Protetyka zatrzymuje destrukcyjne dla zdrowia Pacjenta konsekwencje utraty zęba lub zębów. Zastosowanie uzupełnień protetycznych pozwala:

 • uchronić zęby przed nadmiernym ścieraniem, rozchwianiem i przemieszczaniem, a w konsekwencji nawet utratą pozostałych;
 • wyeliminować zaburzenia narządu dla poprawnego żucia i mowy;
 • zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia;
 • odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe i zmniejszyć powiązane z tym dolegliwości bólowe zębów, głowy, uszu, szyi, karku;
 • przywrócić estetykę uśmiechu, a przez to komfort w kontaktach z innymi osobami,
 • zwiększyć pewność siebie i samoocenę;
 • korzystnie zmienić wygląd twarzy - policzki nie są tak zapadnięte, usta stają się pełniejsze, a zmarszczki wokół nich spłycone.
Doskonale przygotowane uzupełnienia protetyczne prawdziwie przywracają komfort życia.

Cennik

Korona ceramiczna

1700 - 2500 zł

Onlay/inlay

1200 - 1700 zł

Licówka ceramiczna

2500 zł

Wkład koronowo-korzeniowy

800 zł

Proteza akrylowa

1100 - 2200 zł

Proteza szkieletowa

3000 - 3500 zł

Naprawa protezy

500 - 650 zł

Protezy kombinowane

wycena indywidualna

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!