Protetyka stomatologiczna głównie kojarzy się z uzupełnianiem braków zębowych u osób starszych, które wraz z upływem lat utraciły naturalne zęby. Możliwości tej dziedziny stomatologii są jednak dużo szersze i coraz częściej korzystają z nich również młodzi Pacjenci. Celem leczenia protetycznego jest bowiem zarówno odtworzenie brakującego uzębienia, jak również poprawa estetyki zębów posiadanych. Można zatem powiedzieć, że rezultatem leczenia jest większy komfort fizyczny i psychiczny Pacjenta.
Spis treści
- Co to jest protetyka stomatologiczna?
- Jak przebiega leczenie protetyczne?
- Kiedy należy udać się do protetyka?
- Najczęściej zadawane pytania
- Cennik
- Metamorfozy
Co to jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka to nieustannie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, nawet w przypadku dużego zniszczenia lub utraty zębów. Większość zabiegów wykonywanych w jej zakresie dotyczy uzupełniania braków zębowych. W tym obszarze oferuje wiele estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań – od pojedynczych koron zębowych mocowanych na implancie, przez mosty protetyczne, po protezy zębowe stosowane przy bezzębiu.
W naszym Centrum Stomatologicznym KOLMED dbamy o to, aby przygotowane uzupełnienie protetyczne nie różniło się wyglądem od naturalnych zębów Pacjenta i było przy tym funkcjonalne i wytrzymałe. Naszym priorytetem jest wysoka jakość i estetyka prac protetycznych. W tym celu współpracujemy z wiodącymi Laboratoriami Techniki Dentystycznej, gdzie każda praca wykonywana jest z największą precyzją.
Jak przebiega leczenie protetyczne?
Leczenie protetyczne pozwala uzupełnić zarówno brak jednego zęba, jak i przeprowadzić pełną odbudowę wszystkich utraconych zębów. Zakres i długość pracy zależy zatem od rodzaju planowanych prac. Początek leczenia protetycznego jest jednak zawsze podobny. Pacjent rejestruje się na wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz wykonuje przegląd zębów i jest kierowany na badania diagnostyczne, czyli na wykonanie zdjęć RTG. Jeśli lekarz zauważy ewentualne ubytki próchnicowe lub choroby przyzębia,na początku zleca ich wyleczenie. W niektórych przypadkach przed leczeniem zalecana jest higienizację zębów, aby oczyścić je z osadu i kamienia nazębnego.
Dopiero po tych czynnościach można przejść do przygotowania uzupełnienia protetycznego. Proces ten rozpoczyna się od pobrania wycisku zębów. Następnie, przygotowujemy modele wax-up i mock-up, które pozwolą Pacjentowi sprawdzić, jak będzie wyglądał jego uśmiech z nową pracą protetyczną. To czas na uwzględnienie ewentualnych uwag Pacjenta. Kolejny krok to przesłanie danych do laboratorium protetycznego. Po krótkim czasie Pacjent może odebrać gotowe uzupełnienie i cieszyć się piękną i funkcjonalną metamorfozą uśmiechu.
W Centrum Stomatologicznym KOLMED oferujemy wykonanie różnego typu prac protetycznych:
- korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalowej oraz cyrkonowej,
- korony pełnoceramiczne,
- licówki porcelanowe,
- protezy akrylowe całkowite i częściowe,
- protezy nylonowe,
- protezy acetalowe,
- protezy szkieletowe,
- protezy szkieletowe oparte na zasuwach, zatrzaskach, ryglach i koronach teleskopowych,
- szynoprotezy szkieletowe.
Kiedy należy udać się do protetyka?
Do lekarza z zakresu protetyki najlepiej udać się w krótkim czasie po utracie zęba. Naszym Pacjentom doradzamy, aby po utracie zęba lub zębów nie zwlekać z ich uzupełnieniem. Powinny one zostać szybko uzupełnione zarówno z powodów estetycznych, jak i medycznych. Braki zębowe prowadzą bowiem do zmian w całej jamie ustnej. Wpływają na wysunięcie zębów przeciwstawnych oraz na przesunięcia zębów sąsiadujących, a następnie na rozwój wad zgryzu.
Zastosowanie uzupełnienia protetycznego wpływa dobroczynnie na zdrowie pozostałych zębów i stan całej jamy ustnej. Przy okazji, podnosi estetykę uśmiechu i komfort życia. Po założeniu przygotowanej protezy zębowej lub innej pracy protetycznej pozostają jedynie wizyty kontrolne.
Najczęściej zadawane pytania
Jak dbać o protezy zębowe?
Stan protezy zębowej zależy od właściwej jej pielęgnacji. Należy o nią dbać podobnie jak się dba o własne zęby. W innym przypadku może dojść do stanów zapalnych błony śluzowej, chorób dziąseł, dyskomfortu noszenia protezy i jej mniejszej estetyki. Pielęgnacja protezy zębowej obejmuje proste czynności:
- regularne mycie i oczyszczanie - najlepiej po każdym posiłku,
- używanie dedykowanych protezom szczoteczek o delikatny włosiu,
- stosowanie specjalnych past i tabletek do czyszczenia protez zębowych,
- przechowywanie w suchym i szczelnym pojemniku (nie w szklance z wodą).
Uzupełnienia protetyczne - rodzaje
Oferujemy różne rodzaje prac protetycznych. Mogą być one stałe lub ruchome, częściowe lub całkowite. Stałe uzupełnienia protetyczne, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są w jamie ustnej na stałe. Są to na przykład korony i mosty protetyczne czy licówki. Do prac ruchomych zaliczamy przykładowo protezy akrylowe i protezy szkieletowe, mocowane na zasuwach, zatrzaskach, ryglach i koronach teleskopowych. Uzupełnienie częściowe zaś to takie, które wykonywane jest w przypadku utraty jednego lub kilku zębów. Takim rodzajem są mosty protetyczne, niektóre protezy szkieletowe, protezy acetalowe, nylonowe. Uzupełnienia całkowite stosujemy przy całkowitym braku zębów, czyli w tzw. bezzębiu. Najbardziej znaną pracą tego rodzaju jest proteza akrylowa. Protetyka stomatologiczna współpracuje także z implantologią. Protezy całkowite mogą być mocowane na stałe w jamie ustnej na kilku implantach zębowych.
Zalety leczenia protetycznego
Protetyka zatrzymuje destrukcyjne dla zdrowia Pacjenta konsekwencje utraty zęba lub zębów. Zastosowanie uzupełnień protetycznych pozwala:
- uchronić zęby przed nadmiernym ścieraniem, rozchwianiem i przemieszczaniem, a w konsekwencji nawet utratą pozostałych;
- wyeliminować zaburzenia narządu dla poprawnego żucia i mowy;
- zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia;
- odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe i zmniejszyć powiązane z tym dolegliwości bólowe zębów, głowy, uszu, szyi, karku;
- przywrócić estetykę uśmiechu, a przez to komfort w kontaktach z innymi osobami,
- zwiększyć pewność siebie i samoocenę;
- korzystnie zmienić wygląd twarzy - policzki nie są tak zapadnięte, usta stają się pełniejsze, a zmarszczki wokół nich spłycone.
Cennik
Korona ceramiczna
Onlay/inlay
Licówka ceramiczna
Wkład koronowo-korzeniowy
Proteza akrylowa
Proteza szkieletowa
Naprawa protezy
Protezy kombinowane