Przeciwskazania do wybielania zębów
Usuwanie przebarwień czy wybielanie zębów polecić można praktycznie każdemu, choć jak w każdej dziedzinie są wyjątki. Co prawda, przeciwskazań do przeprowadzenia zabiegu nie jest wiele, ale warto się z nimi bliżej zapoznać, by uniknąć ewentualnego zawodu już podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym w tej sprawie.
Lista przeciwskazań
- Wiek poniżej 16 roku życia
Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu wybielania zębów osobom młodym, to jest poniżej 16 roku życia. Uzasadnienie do tego jest oczywiście medyczne, bowiem w tym okresie życia następuje koniec procesu mineralizacji zębów. - Okres ciąży i karmienia piersią
Okres ciąży wiąże się z rekomendacją, należącą do bezwzględnie stosowanych. W tym okresie nie wykonuje się procedury wybielania zębów, niekiedy również w okresie karmienia, jeśli jest to karmienie naturalne. Powód jest do tego następujący – nigdy nie przeprowadzano żadnych badań, które mogłyby wykazać, jak substancje oraz urządzenia, z jakich korzysta się do wykonania procedury wybielania mogą wpływać na zdrowie kobiet w okresie ciąży oraz na rozwój płodu. Powody są tu głównie natury etycznej, ale również medycznej. Odpowiedzialny stomatolog zarekomenduje zaplanowanie wizyty dopiero po rozwiązaniu. Choć nie jest rekomendowanym wykonanie procedury wybielania, to co do zasady zdrowie kobiet w ciąży, a w szczególności jamy ustnej wpływają na rozwój płodu, stąd wykonywanie tradycyjnych zabiegów leczniczych nie tylko jest dozwolone, ale jest wskazane. - Określony typ chorób
Do przeciwskazań przeprowadzenia wybielania zalicza się pewne typy chorób, jak choroby jamy ustnej w tym stan zapalny dziąseł, afty, nadżerki, odsłonięte korzenie zębów czy nadwrażliwość zębów. W tym zakresie przeciwskazań znajdą się również choroby ogólnoustrojowe, a wśród nich cukrzyca, choroba Parkinsona oraz epilepsja czy choroby nowotworowe. - Alergie na jeden z preparatów
To przeciwskazanie tłumaczy się praktycznie samo, podejmowanie ryzyka w tej sprawie wydaje się niewarte nawet pięknego efektu w postaci błysku białych zębów. - Nieestetyczne wypełnienia w odcinku przednim
To przeciwskazanie należy dobrze rozumieć, bowiem jest to warunkowe przeciwskazanie. Chodzi o to, że nieestetyczne wypełnienia nie zmieniają koloru na biały wraz ze zmianą koloru zębów. Trzeba by założyć powiększenie inwestycji w piękne zęby i takie, że te wypełnienia należałoby wymienić na nowe, tak by ich kolor był dopasowany i jednolity z bielą, jaką udało się uzyskać dla zębów. - Okres po zdjęciu aparatu
To przeciwskazanie, zazwyczaj jest ważne w okresie 6 miesięcy po przeprowadzeniu zabiegu. Chodzi o okresowe zwiększenie wrażliwości zębów, które nawet w pewnych przypadkach potrzeba jest zmniejszyć przez zastosowanie specjalnych zabiegów leczniczych.
Jeśli nie ma przeciwskazań, to
- Wybielanie zębów to zabieg, który może wymagać nawet kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Stąd potrzeba jest się do tego dobrze przygotować, psychicznie i organizacyjnie.
- Dobrze jest sobie uświadomić, jak przebiega taki proces, bowiem nie bez znaczenia jest wzmożona samodyscyplina Pacjenta w stosowaniu się do zasad profesjonalnej higienizacji już po dokonanym zabiegu. Od tego zależy długość okresu, w jakim zachowamy uzyskaną biel zębów.
- Należy również liczyć się z tym, że procedurę wybielania zębów znaczna część Pacjentów będzie musiała poprzedzić profesjonalną higienizacją. Dlatego, liczy się Ich konsekwencja w działaniu.
- W skład zabiegów związanych z higienizacją oraz najczęściej wymaganym, ze względu na stan zębów Pacjenta, jest usuwanie kamienia nazębnego. W trakcie wizyty u profesjonalnej higienistki, ważnym jest wykazanie się uważnością, która ułatwi przyswojenie sobie wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej, jaka będzie niezbędna po wykonanym zabiegu wybielania zębów.
- Może się również okazać, że w procesie przygotowania się do procedury wybielania, niezbędne będzie wypełnienie istniejących ubytków w zębach, także ze względu na zmniejszenie ich wrażliwości.
- Dobrze przeprowadzona procedura wybielania zębów to efekt w postaci błysku pięknych, białych zębów, który utrzymuje się przez okres nawet do trzech lat. Trzeba bowiem pamiętać, że utrata białego koloru to naturalne zjawisko, związane ze sposobem życia i odżywiania, ale i z najbardziej naturalnym zjawiskiem, jakim jest starzenie się.
Na koniec, same plusy
Pozytywnym aspektem stosowania procedury stomatologicznej wybielania zębów jest to, że jest ona bezpieczna. Może być ona powtarzana wielokrotnie, bez negatywnych konsekwencji dla stanu zdrowia naszej jamy ustnej, za każdym razem przywracając im biały blask.