Na czym polega biała dieta

Na czym polega biała dieta

Przebarwienia usunięte?
Koniecznie przeczytaj!

Jedną z częstych procedur, z jakich korzystają nasi Pacjenci i Ich popyt na tę procedurę systematycznie rośnie, to usuwanie przebarwień czy wybielanie zębów. Błysk białych zębów, to zarówno dbałość o wizerunek, o dobre samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie jamy ustnej, którego stan wpływa silnie na jakość życia. Kiedy już doprowadziliśmy do upragnionej bieli zębów, co udaje się zrobić praktycznie tylko z wykorzystaniem profesjonalnych procedur higienizacji stomatologicznej, warto pamiętać o stosowaniu się do zasad tak zwanej BIAŁEM DIETY. Ona pozwoli zachować jak najdłużej piękno naszego uzębienia.

Co to jest BIAŁA DIETA

Nasze zęby najczęściej doznają przebarwienia przy spożywaniu przez nas pokarmów, które zawierają produkty spożywcze o naturalnych czy też sztucznych barwnikach. To bowiem nie tylko popularna kawa i herbata czy papierosy powodują takie przebarwienia, które stają się trwałe na tyle, że nie udaje się ich usunąć nawet bardzo systematycznym płukaniem i myciem zębów, choćby z zastosowaniem wysokiej technologii stomatologicznej. Trzeba na pamiętać, że po zastosowaniu procedury usuwania przebarwień, zęby nasze są bardzo chłonne, a przez to absorbują barwniki, które są w spożywanych produktach. W ten sposób, względnie nawet szybko możemy utracić efekt, na jaki mocno pracowaliśmy, by przywrócić błysk i biel szkliwu. Potrzeba jest zmienić lub dostosować swoją dietę do wymagań, związanych z zachowaniem bieli zębów.
BIAŁA DIETA to nic innego jak sposób odżywiania, polegający na zrezygnowaniu z konsumpcji produktów, posiadających naturalne lub sztuczne barwniki, które mogą być agresywne dla koloru szkliwa naszych zębów.

Podstawowe zasady

1. W okresie pierwszych dwóch dni, to jest 48 godzin od zakończenia zabiegu usuwania przebarwień lub wybielania, koniecznie unikaj:

 • serów: zarówno żółtych i topionych, twarogów zawierających przyprawy.
 • produktów mlecznych: jogurtów owocowych,
 • warzyw i owoców: pomidorów, buraków, kukurydzy, papryki, brokułów, szpinaku oraz wszystkich owoców poza bananami,
 • przypraw: gyrosu, kurkumy, cynamonu, chili, kostek rosołowych,
 • używki i napoje: kawy, herbaty, kakao, alkoholu, soków owocowo-warzywnych, nawet domowych, napojów gazowanych, czekolady i innych słodyczy,
 • innych produktów: żółtek jaj, mięsa, zup, ketchupów, dżemów, sosów.

2. Po to, by zachować błysk bieli naszych zębów, warto nie rezygnować ze stosowania się do zasad BIAŁEJ DIETY. Po upływie pierwszych dwóch dni od zabiegu usuwania przebarwień, dopuszcza się konsumowanie takich produktów, jak:

 • drobiowe mięso i niektóre owoce, do których można zaliczyć jabłka, gruszki,
 • jeśli od zawsze byliśmy fanami kawy czy herbaty, to można pozwolić sobie na ich spożywanie, ale z użyciem słomki.
 • podobnie ma się rzecz z piciem, wyłącznie, białego wina czy jasnego piwa albo soków owocowych, jakkolwiek tylko jasnych, jak choćby soku jabłkowego.

Uwaga: pamiętaj o tym, by po wybielaniu myć lub płukać zęby po każdym posiłku lub spożytym napoju. Jeśli, przez zapomnienie, zostały skonsumowane produkty spożywcze z barwnikami, zaleca się szybko umyć zęby pastą wybielającą. Ze względu na to, że zęby są nadal bardzo wrażliwe po zabiegu, rekomenduje się używanie łagodnej pasty i szczoteczki z miękkim włosiem.

BIAŁA DIETA – jak długo?

To sprawa do szczegółowego omówienia ze lekarzem stomatologii czy higienistką stomatologiczną, choć nie podlega żadnej dyskusji, że przez około 2-3 doby po zabiegu nieodzownym jest ścisłe stosowanie się do zasad BIAŁEJ DIETY. Po tym pierwszym okresie, profesjonaliści stomatologii zarekomendują szczegółowe zasady i zalecenia, które będą zależały od takich czynników jak porowatość zębów i indywidualne nawyki Pacjentów. Jeśli stosowanie się do tej diety byłoby uciążliwe, to warto zadbać o jej restrykcyjne przestrzeganie przynajmniej przez okres pierwszych 2-3 tygodni.

BIAŁA DIETA to 50% zaleceń

Nie wystarczy stosować się tylko do zasad i wymagań BIAŁEJ DIETY, bo to tylko 50% zaleceń, a zakres pozostałych 50% to:

 • Jedna z ważniejszych kwestii, to pić dużo wody, przy czym tej niegazowanej, przez około dwie godziny po zabiegu. Proces wybielania się nie zakończył w tym okresie, dlatego niezwykle istotna kwestia, to powstrzymanie się od jakichkolwiek pokarmów, szczotkowania zębów czy też od żucia gumy.
 • W okresie pierwszych 48 godzin po zabiegu zaleca się niespożywanie zarówno bardzo gorących jak i bardzo zimnych pokarmów. Jak wspomniano już wcześniej, zęby po wykonanej procedurze usuwania przebarwień są bardzo wrażliwe, stąd spożywanie zimnych lub gorących pokarmów może doprowadzić do wzmożonej reakcji uzębienia, powodującej niepotrzebny ból, którego każdy chciałby uniknąć. Z tego samego względu zalecane jest nieużywanie płynów dezynfekujących.
 • Kobiety używające szminek czy błyszczków, choćby przez okres pierwszych 48 godzin powinny powstrzymać się od ich używania.
 • To wdaje się być oczywista rekomendacja z punktu widzenia długości okresu, w jakim biały kolor zębów mógłby być utrzymany: zrezygnowanie z palenia papierosów i to zarówno tych tradycyjnych jak i elektrycznych. Minimum, jakiego powinno się dochować to niepalenie choćby przez okres pierwszych 2-3 tygodni od wykonanego zabiegu usuwania przebarwień

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!