Straciłem/straciłam ząb, co teraz?
Co robić dalej po usunięciu zęba? Po utracie zęba wiele osób mierzy się z podobnymi pytaniami i wątpliwościami. Należy pamiętać, że sposób postępowania jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz zostaje ustalony przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnego badania podczas wizyty konsultacyjnej. Niemniej jednak jedna kwestia pozostaje niezmieniona: brakujący ząb należy koniecznie uzupełnić!
Nieuzupełnienie brakującego zęba prowadzi do powstania trwałych zmian w obrębie zęba przeciwstawnego i kilku zębów sąsiadujących z luką. Już kilka miesięcy po utracie zęba można zaobserwować pierwsze niekorzystne zmiany. W pełnym łuku zębowym każdy ząb kontaktuje się w wyznaczony sposób z dwoma zębami sąsiednimi i zębem przeciwstawnym. Dzięki temu układ zębów jest stabilny, zęby nie przemieszczają się. Brak zęba zakłóca tą idealną równowagę. Zęby sąsiadujące z luką, ze względu na brak podparcia i działanie sił podczas gryzienia, zaczynają przechylać się w kierunku brakującego zęba. To powoduje pojawienie się nieestetycznych przerw między zębami, które mogą sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych dziąseł.
Z biegiem czasu, w obszarze po usuniętym zębie, zarówno kość jak i dziąsło ulegają stopniowemu zanikowi. Oznacza to, że przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego może być konieczna chirurgiczna odbudowa prawidłowej wysokości i szerokości kości oraz przywrócenie właściwego wyglądu dziąsła. Ząb przeciwstawny na skutek braku kontaktu z innym zębem, wysuwa się z kości. To z kolei prowadzi do nadmiernego obciążenia tego zęba podczas gryzienia, co ostatecznie może doprowadzić do jego rozchwiania i konieczności usunięcia. Ponowne wprowadzenie zęba do kości, może być wykonane jedynie na początkowym etapie i wymaga leczenia ortodontycznego. Narastające przeciążenia zębów prowadzą do dalszych ich przemieszczeń, powodując powstanie niewłaściwego zgryzu i nadmiernego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, co może spowodować trudne do leczenia lub nieodwracalne zmiany w tych stawach.
Uzupełnienie brakującego zęba może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest implant, który zastępuje korzeń usuniętego zęba i jest wprowadzony do kości pacjenta. Może on służyć jako podstawa dla pojedynczej korony protetycznej (w przypadku braku jednego zęba) lub stanowić podparcie dla złożonej pracy protetycznej. Kolejnym rozwiązaniem na stałe umocowanym w jamie ustnej pacjenta jest most protetyczny. Most opiera się na co najmniej dwóch zębach sąsiadujących z luką. Inną metodą leczenia jest wykonanie protezy, która jest zwykle stosowana w przypadku braku kilku zębów. Proteza z reguły jest pracą, którą Pacjent może wyjąć z ust.
Do odbudowania większej ilości zębów można również wykorzystać kombinację kilku różnych prac protetycznych.
Jeśli opisany problem dotyczy też Ciebie, zdecydowanie warto umówić się na konsultację protetyczną, na której lekarz przedstawi najlepsze dla Ciebie rozwiązania oraz odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości.