Starcie zębów i zwarcie

Starcie zębów i zwarcie

Coraz częściej zgłaszają się do nas pacjenci z problemem startych, zniszczonych, krótkich, „zjedzonych” zębów. Zwracają uwagę na problem pogorszonej estetyki, ale też nierzadko występujących dolegliwości bólowych, zarówno ze strony startych zębów, jak i stawów skroniowo-żuchwowych. Są to często pacjenci, którzy z symptomami bólowymi okolicy głowy, karku, okolic uszu i stawów skroniowo-żuchwowych borykają się od lat.

Najczęstszą przyczyną tych problemów jest obniżona wysokość zwarcia, do której mogą doprowadzić:

  • nieuzupełnione braki zębów – szczególnie w odcinkach bocznych,
  • wady zgryzu,
  • bruskizm – czyli zgrzytanie/zaciskanie zębów,

Są różne metody leczenia tego typu problemów. W naszym interdyscyplinarnym zespole podchodzimy do każdego przypadku indywidualnie i zaczynamy od szczegółowej diagnostyki. Po diagnostyce obrazowej i odbyciu konsultacji pacjent otrzymuje plan leczenia, w którym krok po kroku wymienione są kolejne etapy postępowania, uwzględniające zarówno proces przygotowawczy, jak i finalną odbudowę zniszczonych zębów. Cały przebieg leczenia jest długotrwały, często trwa kilka miesięcy, a nawet rok. W trakcie tego procesu wykonywane jest podniesienie obniżonej wysokości zwarcia na bazie startych zębów pacjenta, często przy pomocy szyn zwarciowych/relaksacyjnych. Przeprowadzane jest to w celu przyzwyczajenie pacjenta, jak i jego stawów do nowych, prawidłowych warunków w jamie ustne. Po tym etapie wykonane są ostateczne uzupełnienia protetyczne lub odbudowy kompozytowe w zaakceptowanej wysokości zwarcia.

Dzięki temu uzyskujemy poprawę estetyki zębów oraz całego uśmiechu naszych pacjentów, a także podniesienie komfortu żucia i gryzienia pokarmów oraz poprawę warunków w stawach skroniowo-żuchwowych.

Jeśli i Ty zmagasz się z takimi problemami, już dziś umów się na wizytę konsultacyjną!

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!