Mądry Polak przed szkodą … stomatologiczną

Mądry Polak przed szkodą … stomatologiczną

Dbałość i troska o jakość życia ma wiele znaczeń

współcześnie, kiedy mamy nieograniczony dostęp do wiedzy, choćby przez internet, każdy z nas jest coraz bardziej świadomy znaczenia profilaktyki leczniczej. Chroni nas ona przed ryzykami poważnych zachorowań, ale też każdemu, kto zadba o stosowanie się do choćby podstawowych zasad, poprawia i to znacznie jakość życia. Tak jest z higienizacją zębów, która zapobiega chorobom jamy ustnej. Czasem, przy większych zaniedbaniach, zapobiega nawet dużo poważniejszym i rozległym schorzeniom oraz poważnym kosztom ich leczenia. Nie zawsze mamy świadomość tego, że pośrednio, stosowanie się do zasad higienizacji zębów, zapobiega przed koniecznością odłożenia w czasie choćby zasłużonego odpoczynku, relaksu, poświęcenia się swoim zainteresowaniom czy radości z relacji rodzinnych. Na jakość życia składa się nie tylko przekonanie, że nie zaskoczy nas nagły ból zębów, ale też każdy uśmiech będzie sprawiał nam przyjemność wiedząc, że zostanie doceniona ich biel.

Nie wystarczy myć regularnie zęby

Staramy się regularnie myć nasze zęby, przynajmniej dwa razy dziennie, także po posiłkach. To dobrze, ale ten sposób dbałości o zdrowy uśmiech nie jest wystarczający do tego, by osiągnąć zamierzony cel. Dobrze jest zaplanować także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, by skutecznie wykorzystać naszą wiedzę z zakresu profilaktyki. Tej, jak już wiemy, służy higienizacja zębów, która jest jednym z zabiegów stomatologicznych. Jeśli będziemy ją wykonywać przynajmniej raz, a lepiej, kiedy jest to dwa razy do roku, zmniejszymy ryzyko rozwoju stanów zapalnych przyzębia i próchnicy. Źródłem tych problemów jest płytka bakteryjna czy kamień nazębny, ale też nieestetyczne osady powierzchniowe. Aby widok naszych zębów potwierdzał, że traktujemy siebie i innych z troską i odpowiedzialnie, potrzeba zapracować. Choć też trzeba podkreślić, że poświęcony temu czas sprawiać będzie wiele przyjemności, kiedy wiemy, że ma to głęboki sens.

Współczesna higienizacja dla Ciebie

Higiena codzienna zębów, do jakiej należy codzienne szczotkowanie i nitkowanie nie jest w stanie usunąć skutecznie płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego czy innych osadów. Dobrym wskazaniem, by to osiągnąć jest skorzystanie z zabiegu piaskowania i skalingu. Ważnym jest też fluoryzacja, która skutecznie zabezpieczy szkliwo przed próchnicą.
Warto zapoznać się z możliwościami współczesnej higienizacji stomatologicznej, najlepiej praktycznie, poprawiając swoje zdrowie i samopoczucie. Oferta usług naszego Centrum z tego zakresu w pełni zaspokoi potrzeby każdego Pacjenta, związane przede wszystkim z jego ukochanym zdrowiem. Co ważne, te same usługi zapewnią jednocześnie wysoką estetykę uzębienia, a to sprawi, że nasz uśmiech będzie w pełni swobodny i radosny.

Skaling zębów

Ten zabieg pozwala usunąć z powierzchni zębów kamień nazębny, który jest na tyle twardym złogiem, że nie można go wyczyścić skutecznie nawet podczas codziennego i pilnego szczotkowania zębów czy ich nitkowania. Te złogi, powstają jako efekt mineralizacji i utwardzania płytki bakteryjnej. Co prawda, jesteśmy w stanie przy regularnym szczotkowaniu zębów i nitkowaniu przestrzeni pomiędzy nimi ograniczać to zjawisko. Jednak, bez wizyt w gabinecie i profesjonalnej pomocy stomatologicznej, co najmniej raz na pół roku, i tak mogą się pojawiać problemy ze zdrowiem zębów, czy szerzej, bo jamy ustnej. Do usuwania kamienia nazębnego jest używane specjalistyczne narzędzie, zwane skalerem. Generuje ono utradźwięki, rozbijające zmineralizowaną płytkę bakteryjną. Za jego pomocą usuwana jest ona z powierzchni zębów. Na koniec tego zabiegu zęby są polerowane specjalną pastą polerską.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie to zabieg, w którym aplikuje się pod ciśnieniem drobne cząsteczki specjalistycznego preparatu stomatologicznego. To nazywa się piaskowaniem, podczas którego można wyczyścić z nieestetycznych, brązowych osadów przestrzenie, które mogą być niedostępne podczas wykonywania skalingu. Na koniec również tego zabiegu, zęby są polerowane specjalną pastą polerską. Ze wzlędu na uzupełniające i komplementarne znaczenie obu zabiegów, piaskowania i skalingu, rekomendowane jest korzystanie z obu zabiegów.

Fluoryzacja zębów

Potrzebę fluoryzacji rekomendowane jest skonsultować z lekarzem, który winien o tym zadecydować w każdym, indywidualnym przypadku Pacjenta. Fluoryzacja to zabieg, rekomendowany jako kończący całościowy proces higienizacji. Dzięki niej dokonać możemy zabezpieczenia powierzchni zębów przed negatywnym wpływem szkodliwych czynników. Możemy także zyskać mocniejsze szkliwo. Skorzystanie z tego zabiegu sprawi, że będą one znacznie bardziej odporne na codzienne działanie bakterii i kwasów. W efekcie, pomoże nam to zmniejszyć ryzyko próchnicy zębów i ograniczyć ich nadwrażliwość. W trakcie tego zabiegu, na zęby jest nakładany specjalny preparat, w postaci żelu czy musu, który zawiera dużą ilość fluoru. Wnika on w szkliwo i w ten sposób dokonuje się jego wzmocnienie.

Złota reguła

Warto też uświadomić sobie tę regułę, iż właściwa dbałość o stosowanie się do wymogów współczesnej higienizacji, powtarzanie zabiegów profilaktyki stomatologicznej sprawi, że efektywność późniejszej opieki stomatologicznej i jej skuteczność, będą silnie wzmocnione, a jej koszty mogą być zminimalizowane. Zalecane jest stąd, by przy okazji korzystania z zabiegów higienizacji zębów dokonać profesjonalnego przeglądu uzębienia i w razie potrzeby zlecić opracowanie indywidualnego planu leczenia.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!