Twoja, najlepsza szczoteczka do zębów

Twoja, najlepsza szczoteczka do zębów

Regularne mycie zębów to oczywiście najbardziej podstawowa zasada i odpowiedzialność za własne zdrowie. Nie bez znaczenia jednak, jest wybór szczoteczki. Dostępnych jest wiele różnych typów, rodzajów szczoteczek do zębów na rynku. Poza kwestią gustu i zasobności własnego portfela, potrzebny jest pewien zasób wiedzy, która pozwoli dokonać właściwego ich wyboru. Informacje o rodzajach szczoteczek i ich charakterystyka pozwoli takiego wyboru dokonać racjonalnie.

Szczoteczki tradycyjne

Mimo tego, że szczoteczki tradycyjne, często zwane też manualnymi, są najpopularniejszą kategorią i mają bardzo długą historię rynkową i stomatologiczną, to nadal dobrze służą zdrowiu jamy ustnej. Są niezawodne w spełnianiu swoich zadań. Ich koszt jest względni niski, a możliwość używania jej bez koniecznego dostępu do zasilania czy pamiętania o bateriach, to również pożyteczne ich zalety. Oferowane są w różnych rozmiarach główki, dzięki czemu łatwo można je dobrać do wieku osoby, która jej używa, nawet dla małych dzieci.

Podstawowe wskazania

Dostępne są szczoteczki manualne o różnej twardości włókien główki, co sprawia, że zarówno osoby z nadwrażliwością zębową czy małe dzieci, albo osoby po zabiegach chirurgicznych mogą wybrać dla siebie odpowiednią szczoteczkę. Osoby, charakteryzujące się zębową czy dziąsłową nadwrażliwością, wybiorą szczoteczki miękkie. W przypadku problemów z odkładaniem się płytki nazębnej czy innych osadów, a do takich użytkowników w naturalnym sposób, należą osoby palące papierosy, pijące często i mocną kawę czy herbatę, powinny dbać o stan swojego zdrowia, kupując szczoteczkę o twardym włosiu. Dobrze jest o tym pamiętać, bo użycie takich szczoteczek przez osoby, które mają wrażliwe dziąsła, może doprowadzać do krwawienia, bólu i zniechęcenia do systematyczności w dbałości o zdrowie jamy ustnej. A w efekcie, negatywna zmiana w regularności czyszczenia zębów prowadzić może nawet do pogorszenia stanu uzębienia. Osoby o zdrowych zębach i dziąsłach zapewne wybiorą szczoteczki o średniej twardości włókien główki.

Przy wyborze i zakupie szczoteczki dobrze jest też zweryfikować, jaką ma ona elastyczność, gdyż odginanie się główki szczoteczki może zabezpieczyć nas przed zbyt dużym naciskiem na dziąsła i ich poranieniem. Warto również w doborze szczoteczki pamiętać o tej zasadzie, by jej kształt, wyprofilowanie pomagało w dotarciu z włóknami główki do zębów trzonowych.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki elektryczne cieszą się już dużą popularnością i to dobra alternatywa dla tradycyjnych szczoteczek. Wyposażona w silniczek, który wprawia główkę szczoteczki w ruch, dostosowany do potrzeb higienizacyjnych zębów, natomiast okrągła główka szczoteczki pozwala na sprawne i skuteczne usunięcie osadu nazębnego czy resztek pokarmu. Ten kształt główki ułatwia również w dopasowaniu nacisku stanu oraz wrażliwości zębów oraz dziąseł. Ta alternatywa jest dostępna także w wersji dla dzieci.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne są już popularnym urządzeniem, które pomaga skutecznie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Działa w oparciu o emisję fal dźwiękowych. Istotne jest to, że bakterie są usuwane nawet w odległości kilku milimetrów od włókien główki szczoteczki. Zatem, usuwane są z miejsc, do których dostęp szczoteczką tradycyjną czy elektryczną wydawał się wcześniej trudny. Ponadto, połączenie ruchów wymiatających włosia szczoteczki z falami dźwiękowymi powoduje, że w jamie ustnej pasta, woda i ślina dynamicznie docierają nawet do przestrzeni między zębami. Znakomicie poprawia to skuteczność w usuwaniu osadów czy resztek pokarmu, jaki tam zaległ. Szczoteczki tego typu posiadają kilka różnych trybów pracy oraz kilka różnych rodzajów końcówek. To sprawia, że osoby o różnych potrzebach, albo osoby o zmieniających się potrzebach, nie będą musiały nabywać kolejnej szczoteczki, by sprostać nowym wymaganiom higieny. Nawet osoby, które używają aparatu ortodontycznego, będą mogły również z tej szczoteczki korzystać, wybierając końcówkę z długim włóknem.

Cechą charakterystyczną szczoteczek sonicznych jest też to, że co do zasady są delikatniejsze dla zębów niż szczoteczki tradycyjne, a nawet elektryczne, bo te ostatnie dwie czyszczą zęby w sposób bardziej mechaniczny. A tym samym osoby, cierpiące na nadwrażliwość zębową będą, raczej na pewno, bardziej zadowolone z używania szczoteczki sonicznej niż manualnej bądź elektrycznej.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczki ultradźwiękowe nie są tak popularne, jak soniczne szczoteczki do mycia zębów. Ten rodzaj szczoteczek, który wykorzystuje technologię utradźwiękową jest wykorzystywany do leczenia poważnych problemów z dziąsłami i stanami zapalnymi jamy ustnej. Zastosowana technologia umożliwia wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych. Ten efekt, sam w sobie pomaga ograniczyć krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów. To nie jest jedyna zaleta, bo ten rodzaj szczoteczek bardzo skutecznie usuwa różne bakterie i poprawia ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Te zalety sprawiają, że szczoteczki ultradźwiękowe są z powodzeniem rekomendowane do używania przez osoby z zaawansowanymi stanami zapalnymi jamy ustnej czy cierpiące z powodu odsłoniętych szyjek zębowych czy cierpiące na nadwrażliwość zębową. Warto również wziąć pod uwagę to, że zastosowana, zawansowana technologia ultradźwiękowa pozwala na bardzo skuteczne czyszczenie miejsc trudnych w dostępie. Zatem osoby, czujące dyskomfort w tym względzie albo pragnące poprawić swój komfort, zyskają go nawet w znacznie większym stopniu, niż poprzez używanie innych szczoteczek, a już w szczególności tych manualnych.

Szczoteczki jonowe

Szczoteczki jonowe, to urządzenia łączące technologię sonicznych i technologię jonową. Podczas mycia zębów, technologia jonowa pozwala na usuwanie płytki i bakterii, a nawet pozwala na zahamowanie rozwoju bakterii w jamie ustnej. Jony (ujemne) przyciągają bakterie do końcówki szczoteczki, a połączenie technologii jonowej i sonicznej wymiata bakterie, nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. To, zapewne, znakomita wiadomość dla tych osób, którzy w sposób uzasadniony obawiają się rozwoju próchnicy czy cierpią na powracające choroby dziąseł. Ten rodzaj szczoteczek to również dobre rozwiązanie technologiczne dla tych osób, które pragną samodzielnie, choć nie w każdym przypadku osiąga się w pełni zadowalające efekty, poprawiać ich piękno przez wybielanie. A to dzięki specjalnym końcówkom, oferowanym przez producentów do tego rodzaju szczoteczek. Ciekawostką, ale i zapewne pożyteczną zaletą tych szczoteczek, jest skuteczność w ich używaniu do pielęgnacji i higieny zębowej także bez używania pasty do zębów.

Najlepsza, Twoja szczoteczka do zębów

Warto mieć na uwadze to, że przy swoich zaletach, szczoteczki manualne ustępują w kilku kwestiach postępowi technologii stomatologicznej, jakiej przykładem są szczoteczki elektryczne, soniczne czy jonowe. Używanie tych szczoteczek, zakładając ten sam czas toalety porannej czy wieczornej, daje nawet względnie dużo większy efekt w pielęgnacji zębów, ich zdrowia, utrzymania czy przywracania ich estetyki albo zachowania ich piękna niż w przypadku szczoteczek tradycyjnych. Mają one też długą historię użytkowania, stąd nie ma obaw o bezpieczeństwo użytkowania, czy ewentualnych wątpliwości w zakresie ich trwałości.

Nie od razu Kraków zbudowano

Oczywiście, nie jest to takie wszystko proste z wyborem swojej, najlepszej szczoteczki do zębów. Nie jest to takie proste, jeśli myślimy o doprowadzeniu naszych zębów do bieli, jaka będzie zwracała uwagę i będzie potwierdzeniem zdrowia całej jamy ustnej. Brzmi to może drastycznie, ale praktyka Centrum KOLMED i praktyka stomatologiczna w ogóle, ujawnia ważny fakt. Nawet najbardziej systematyczna dbałość o zęby z użyciem szczoteczek, korzystanie z zaawansowanej technologii stomatologiczne nie jest w stanie przywrócić naturalnej bieli i piękna zębów.

To jest naturalne wskazanie do skorzystania z usług profesjonalnej higienizacji. Zastosowanie odpowiednich procedur higienizacyjnych sprawi, że szczoteczki manualne czy stosujące nowoczesną technologię, pozwolą na zachowanie osiągniętej w gabinecie higienizacyjnym.

Profesjonalna higienizacja hitem!

Jakikolwiek wybór szczoteczki zostanie dokonany, naszą najlepszą szczoteczką jest ta, z jaką się zaprzyjaźnimy i nie będziemy się z nią rozstawać na zbyt długo. Jak dobrać i jakiej szczoteczki używać dobrze jest skonsultować ze specjalistą, choćby podczas umówionej wizyty w innych potrzebach stomatologicznych.

Na podstawie rozmów z Pacjentami, którzy już osiągnęli oczekiwaną przez nich biel i piękno zębów, można sformułować twierdzenie, że warto jest, by dzięki profesjonalnej higienizacji poznać możliwy do osiągnięcia standard wyglądu i zdrowia zębów. Naturalne zjawisko przebarwień, osadzania się kamienia nazębnego nie pozwala na samodzielne osiągnięcie takiego stanu i wyglądu zębów, jaki jest możliwy w gabinecie stomatologicznym. Świadomość tego faktu szybko rośnie, co czyni procedury higienizacyjne hitem dla Pacjentów. Po usunięciu przebarwień, usunięciu zalegającego od długiego czasu kamienia, wystarczy jedynie zachowywać osiągniętą biel i piękno zębów, korzystając ze swojej, najlepszej szczoteczki do zębów.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!