Osobista mapa stomatologiczna

Osobista mapa stomatologiczna

Naszych Pacjentów nie tylko profesjonalnie leczymy, ale również uważnie słuchamy. Zdecydowana większość Pacjentów, którzy zostali zaopatrzeni stomatologicznie, postanawia poprawić coś w swoich przyzwyczajeniach, związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Postanawiają nie przeżywać problemów, jakich wcześniej doświadczali i zachować zdrowie na dłużej.

Pierwszy krok – dbać o siebie

Nasi Pacjenci to osoby w różnym wieku, z różną historią potrzeb stomatologicznych. Ta osobista, stomatologiczna historia ma swoje konsekwencje nie tylko dla planów leczenia, ale także dla codziennej pielęgnacji.

Są wśród naszych Pacjentów osoby lubiące kawę, pijące ją często i mocną. Są osoby, które nie wyobrażają sobie pracy bez dobrej, mocnej herbaty, stojącej obok nich przy komputerze czy na biurku. Są Pacjenci, którzy lubią spać dłużej rano i wybiegają do pracy po bardzo krótkiej toalecie porannej. Są osoby pracujące długo, a w konsekwencji okazja do higieny zębów jest dopiero późnym wieczorem, która ze względu na zmęczenie, jest często krótka. Inna grupa to pracujący w bezpośrednim kontakcie z klientami w handlu czy usługach. Osoby te wiedzą, że taka praca stawia przed nimi dodatkowe wymagania. A piękny i zdrowy wygląd zębów budzi zaufanie i buduje wizerunek takiej osoby jako uważnej, odpowiedzialnej i dobrze zorganizowanej.

Każdy może mieć zdrową jamę ustną i piękne zęby, a jedynym warunkiem do tego jest polubić siebie bardziej i wreszcie o siebie zadbać.

Drugi krok – określić swoje potrzeby i możliwości

Każda wizyta u stomatologa, która zamyka sprawę problemu z jakim przyszli do nas Pacjenci, natychmiast poprawia ich nastrój. Załatwienie dobrze takich spraw budzi postanowienie, by nie powtarzać błędów. Dlatego nasi Pacjenci, dobrze zaopatrzeni stomatologicznie, pytają o wybór odpowiedniej dla nich szczoteczki. Pytanie wydaje się być prozaiczne, ale jest kluczowe. Każda osoba, w zależności od swojego harmonogramu dnia, wykonywanych obowiązków, aktualnego stanu zdrowia jamy ustnej, w zależności od zasobności portfela, preferencji odnośnie technologii stomatologicznej wybierze inną szczoteczkę. Nie każda bowiem szczoteczka spełni wymagania do tego, by unikać niepotrzebnych problemów i kosztów w przyszłości.

Trzeci krok – stosować się do zasad

Jak i jaką szczoteczkę wybrać, czy tradycyjną, zwaną ręczną albo manualną, czy może jednak elektryczną, w tym tak zwaną soniczną, o tym warto napisać oddzielnie. Nikt jednak nie jest w stanie zadbać o swoje zęby i jamę ustną dobrze, bez podstawowej wiedzy i dbałości o nie. Do takiego, podstawowego zakresu dbałości o zdrowie zębów jest ich regularne mycie szczoteczką. Do tej samej kategorii wiedzy, czyli podstawowej, należy dobrze rozpoznawać, jakich końcówek – lub inaczej główek, powinniśmy używać. Dobry wybór wymaga od nas przede wszystkim rozpoznania, jakiej długości główki szczoteczki winniśmy używać oraz jaka winna być twardość włókna, z jakiego jest ona zrobiona.

Są do tego podstawowe zasady:

  • Długość główki szczoteczki
    – ma znaczenie, co wydaje się oczywiste, w przypadku wieku Pacjenta, ale też budowy jamy ustnej, wielkości i kształtu zębów. Potrzeba jest pamiętać o tym, by długość główki odpowiadała szerokości od dwóch do trzech zębów. Łatwo sobie wyobrazić, że za długa główka nie pozwoli na odpowiednie dotarcie włókien główki nie tylko do zębów, ale i do przerw między zębowych.

    Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej odpowiednia długość końcówki to od 20 do 30 milimetrów, a dla dziecka od 7,5 do 15 milimetrów. Coraz popularniejsze są też szczoteczki z główkami okrągłymi, które pozwalają co do zasady sprawniej operować nią w jamie ustnej.

  • Twardość włókien główki szczoteczki
    a/ włosie twarde – taka twardość jest generalnie polecana Pacjentom, którzy posiadają zdrowe dziąsła, osobom palącym papierosy, pijącym kawę czy mocną herbatę.
    b/ włosie średnie – to najczęściej stosowane szczoteczki, a polecane są przez dentystów dla wszystkich, którzy mają zdrowe dziąsła.
    c/ włosie miękkie – powinna być używana przez Pacjentów z dziąsłami delikatnymi, skłonnymi do krwawienia. Ta twardość włosia szczoteczki jest dobra też dla Pacjentów, którzy mają odsłonięte szyjki zębowe
  • Szczoteczki specjalnego przeznaczenia
    – warto zauważyć, że osoby, które zdecydowały się na procedury implantologiczne i dokonali wszczepienia takich zębów, powinny używać szczoteczki, przeznaczonej właśnie do pielęgnacji implantów. Przyjmuje się, że ich optymalna średnica jest w przedziale do 0,012 milimetra.

Czwarty krok – osobista mapa stomatologiczna

Każdy Pacjent może liczyć na życzliwą i profesjonalną poradę w zakresie wyboru parametrów szczoteczki podczas wizyty u stomatologa czy higienistki Centrum Stomatologicznego KOLMED. Zrobienie przeglądu jamy ustnej przez stomatologa dobrze jest zakończyć swoim, prywatnym planem leczenia, który stanie się osobistą mapą stomatologiczną do piękna zębów, zdrowia jamy ustnej i poczucia życiowej satysfakcji.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!