Wybielanie zębów bez tajemnic

Wybielanie zębów bez tajemnic

Zespół Działu Higienizacji w Centrum Stomatologicznym KOLMED zebrał najczęstsze pytania, z jakimi zwracali się Pacjenci, chcący dowiedzieć się więcej o wybielaniu zębów czy usuwaniu ich przebarwień. Swoją wiedzą dzielą się wykwalifikowane higienistki, pracujące w KOLMED.

1. Czy temat białych zębów jest często poruszany przez Pacjentów?

Yuliia Medvedieva: Jeszcze kilka lat temu, temat ten poruszała przez bardzo wąska grupa Pacjentów, częściej kobiet niż mężczyzn, osób raczej młodszych wiekiem. Ten stan rzeczy bardzo szybko się zmienia. Rośnie społeczna świadomość i dla każdego jest ważne utrzymywanie zdrowia zębów jak najdłużej, aż po osiągnięcie późnego wieku. Białe zęby to oznaka zdrowia całej jamy ustnej, nie tylko zębów. A zachowanie zdrowia zębów to sposób na uniknięcie kosztów ich leczenia w przyszłości. Coraz częściej młody i piękny wygląd zębów należy do standardu zdrowia. Inna i ważna kwestia, o jakiej mówią Pacjenci, to fakt, że białe zęby stają się cichym oczekiwaniem pracodawców tych Pacjentów, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie klientami. Biel zębów to powód do satysfakcji, swoboda w komunikowaniu się w różnych sytuacjach życiowych.

2. Czy można zapobiec zmianie koloru zębów?

Małgorzata Wiśniewska: Jest wiele powodów, dla których trudno, czy czasem nie jest możliwym, by zachować biel zębów z okresu, kiedy byliśmy bardzo młodzi. Są osoby, które w dzieciństwie przyjmowały leki, powodujące powstawanie ciemnych plam i to w różnej tonacji. Inne osoby doświadczają naturalnego procesu starzenia się tkanek zęba i to mimo systematycznej ich pielęgnacji. Najczęstszym, jednak, powodem zmian w kolorze zębów jest osadzanie się na nich barwników z żywności. Takie osady, po upływie dłuższego czasu, doprowadzają do głębokiego przebarwienia tkanki zębów. Zatem, zmiana koloru zębów jest zjawiskiem naturalnym. By osiągnąć zamierzony skutek w postaci szerokiego uśmiechu i białych zębów, a także by skutek ten był możliwie długotrwały, warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie higienizacji czy stomatologii.

3. Czy każdy może skorzystać z wybielania zębów?

Yuliia Medvedieva: Tak, co do zasady wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i każdy może z niego skorzystać. Jest jednak jeden, podstawowy i bardzo ważny warunek. A mianowicie ten, by Pacjent miał przed dokonaniem procedury wybielania zdrową jamę ustną, a to znaczy, by miał wyleczone zęby. Muszą one być pozbawione kamienia i osadów, a dziąsła muszą być bez stanów zapalnych. Co do zasady też, ze względów na bezpieczeństwo dziecka, ciąża i karmienie piersią jest przeciwskazaniem do korzystania z procedury wybielania zębów.

4. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?

Jowita Kolbusz Las: Zabiegi przeprowadzane przez profesjonalistów, to znaczy przez lekarza stomatologa czy higienistkę stomatologiczną jest w pełni bezpieczne. Te osoby potrafią właściwie ocenić stan zdrowia zębów, ich wrażliwość, dostosować metodę wybielania i usuwania przebarwień do każdego, indywidualnego przypadku stanu jamy ustnej i uzębienia Pacjenta. Wybielanie odbywa się jedynie z użyciem bezpiecznych i wystandaryzowanych preparatów. Warto podkreślić, że są to preparaty dopuszczone do sprzedaży po badaniach klinicznych. Trzeba jednak też zwrócić uwagę, a może ostrzec, że coraz bardziej powszechne zakupy w internecie, w sprzedaży wysyłkowej, mogą doprowadzić te osoby, które chciałyby same przeprowadzić procedurę wybielania, do nieoczekiwanych skutków. Lepiej, jednak, oddać się w ręce fachowców.

5. Jak bardzo da się wybielić zęby?

Jowita Kolbusz Las: Wybielenie zębów nie będzie takie samo w przypadku każdego Pacjenta i nie zależy od profesjonalisty, wykonującego zabieg usuwania przebarwień. Jest to zależne w pierwszej kolejności od osobistej, stomatologicznej historii Pacjenta, ale także od kilku, dodatkowych elementów. Jednym z nich jest sam wybór metody wybielania zębów, innym wybór preparatu, jaki zostanie użyty. Do ważnych, a niedocenianych czy pomijanych czynników należy też codzienna dieta Pacjenta. Bardzo ważnym jest też codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Te wszystkie czynniki prowadzą do wypadkowej, jaką jest możliwość wybielenia zębów w przedziale od trzech do, nawet, dziesięciu tonów.

6. Czy można wybielać zęby, w których jest już wypełnienie?

Jowita Kolbusz Las: Materiał, z jakich wykonane jest wypełnienie zębów nie zmienia swojego koloru. Stąd, jeśli dokonuje się wybielanie zębów, warto rozważyć także zmianę wypełnienia, dopasowując jego kolor do tonacji bieli, jaki udało się uzyskać w trakcie procedury wybielania. W szczególności, jeśli dotyczy to zębów w przedniej części jamy ustnej. Dotyczy to również tak zwanych martwych zębów, tu czas wykonania procedury może być nieco dłuższy. Także korony i mosty nie zmieniają tonacji bieli pod wpływem procedury wybielania. Jeśli uzupełnienia, wypełnienia są zastosowane w tylnej części jamy ustnej, można rozważyć pozostawienie ich takimi, jakie aktualnie są.

7. Co to jest klasyczna metoda wybielania?

Małgorzata Wiśniewska: Ta metoda zakłada przeprowadzenie procedury wybielanie w gabinecie stomatologicznym i charakteryzuje się użyciem specjalistycznego żelu. Żel ten jest aktywowany światłem lampy. Taki zabieg nie należy do nadmiernie czasochłonnych, natomiast efekt tego zabiegu jest widoczny praktycznie od razu. Okres, przez jaki efekt wybielenia utrzymuje się, to zazwyczaj od 12 do 14 miesięcy.

8. Co to jest nakładkowa metoda wybielania?

Małgorzata Wiśniewska: Metoda nakładkowa polega na wykonaniu przez specjalistę indywidualnych szyn, inaczej zwanych nakładkami, dopasowanymi do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Do tego celu pobiera się od Pacjenta wyciski zębów. Te nakładki posiadają specjalne zbiorniczki, a do nich zaś jest aplikowany specjalistyczny żel, który ma właściwości wybielające. Pacjent otrzymuje w gabinecie higienizacyjnym czy stomatologicznym specjalny żel i szyny oraz instrukcję do stosowania ich w. Proces wybielania zajmuje od jednego do dwóch tygodni. W przypadku tej metody, efekty utrzymują się nawet dłużej niż w przypadku innych metod, jakie stosowane są do wybielania zębów czy usuwania ich przebarwień.

9. Czy efekty wybielania można sobie popsuć niewłaściwą dietą?

Małgorzata Wiśniewska: Tak, można sobie popsuć efekt wybielania zębów, o ile nie stosuje się tak zwanej białej diety. To bardzo ważne, by o tym pamiętać i by stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, największe ryzyko powrotu przebarwień są w okresie pierwszych trzech do siedmiu dni po dokonaniu zabiegu. Po drugie, należy unikać pożywienia, w tym stałego i napojów, o których wiemy, że w styczności choćby z białymi tkaninami przebarwiają je i trudno jest je doczyścić w praniu. Takie same skutki mogą być dla właśnie wybielonych zębów.

10. O czym warto pamiętać jeszcze po wybielaniu?

Yuliia Medvedieva: Bardzo często, bo dotyczy to zdecydowanej większości Pacjentów, po wybielaniu zębów, czują oni ich nadwrażliwość. Jest to zjawisko naturalne i powinno ustąpić w okresie do 3 dni od zakończenia procedury wybielania zębów. Warto o to zapytać przed rozpoczęciem zabiegu, aczkolwiek higienistka lub lekarz w standardzie obsługi przekazuje Pacjentowi wiedzę i instrukcję, w jaki sposób wpłynąć na zmniejszenie nadwrażliwości po dokonanym zabiegu.

11. Kilka pożytecznych uwag na koniec

Yuliia Medvedieva: Warto wiedzieć i pamiętać, że każdy Pacjent ma swoją, osobistą historię stomatologiczną, swoje własne doświadczenia z leczeniem stomatologicznym. Dlatego, dobrze jest przed zaplanowaniem daty samego zabiegu, umówić się na indywidualną wizytę w gabinecie stomatologicznym czy higienizacyjnym, by w trakcie takiej wizyty ewentualnie wykluczyć możliwe przeciwwskazania do zabiegu. Profesjonalista, to jest higienistka lub lekarz stomatolog, w trakcie wywiadu z Pacjentem określi, jakie są oczekiwania Pacjenta, jaka byłaby najbardziej właściwa metoda do zastosowania w tym, indywidualnym przypadku. Wraz z Pacjentem, zostanie ustalony plan wybielania, który może uwzględniać indywidualne wymagania, jakim Pacjent powinien sprostać, tak by uzyskać maksymalny efekt w postaci swobodnego uśmiechu i błysku białych zębów. Może się bowiem okazać, że procedurę usuwania przebarwień potrzeba jest poprzedzić na przykład usuwaniem kamienia nazębnego, tak by wszystkie zęby były białe i miały ten sam odcień bieli.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!