Nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią radzić
Kilka tygodni temu, Pani Yuliia, która jest higienistką w naszym zespole, uczestniczyła w profesjonalnym szkoleniu na temat nadwrażliwości zębów. Chcielibyśmy podzielić się wiedzą na ten temat, by pomóc naszym Pacjentom w unikaniu, czy przeciwdziałaniu tego typu, bolesnym problemom. Dobrze jest przyjąć za regułę, że tak zwane domowe sposoby, mogą się okazać co prawda pożyteczne i skuteczne, ale winny być traktowane jako dodatkowa czy doraźna pomoc. Nie zastąpią one konsultacji ze stomatologiem i skutecznego leczenia z udziałem profesjonalisty.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Gdy zęby nadmiernie reagują na wysoką, czy niską temperaturę napojów albo słodki lub kwaśny smak pokarmów, można mówić o ich nadwrażliwości. Odczuwany w tej sytuacji ból, jest zazwyczaj krótki i przenikliwy. Najczęściej pojawia się w okolicy dziąsła, gdyż w wielu przypadkach jest spowodowany odsłonięciem zębiny, czyli wewnętrznej warstwy zęba. Zębina jest bogato unerwiona, przez co jest bardzo wrażliwa na różne bodźce zewnętrzne, zdecydowanie bardziej niż szkliwo, które w normalnych warunkach powinno ją osłaniać od zewnątrz. Redukcja warstwy szkliwa powoduje odsłonięcie zębiny, pozbawia ją ochrony i powoduje ból.
zdjęcie warstw zęba – przekrój pionowy: szkliwo, zębina , miazga
Najczęstsze powody nadwrażliwości
- zapalenie dziąseł
- wady zgryzu
- bruksizm
- niewłaściwa technika szczotkowania lub niewłaściwy dobór szczoteczki
- nadmierne używania past wybielających i ścierających szkliwo
- próchnica
- niewłaściwa dieta
- choroba refluksowa, choroby układu pokarmowego
- ciąża,
- choroby, w których zmienia gospodarka hormonalna
Kilka zaleceń
Nadwrażliwość zębów, to bolesny problem i nieleczona, może wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia całej jamy ustnej. Na szczęście, w wielu sytuacjach, można ją zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować. Do takich sposobów, należy na przykład:
- dobór właściwej techniki szczotkowania
Warto zwrócić uwagę, aby nie wywierać zbyt dużej siły nacisku szczoteczki na zęby, w czasie szczotkowania. Ale też, warto zwrócić uwagę na fakt, że zbyt twarda szczoteczka, może z kolei podrażniać dziąsła. Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty. Trzeba uwzględnić to, że sposób szczotkowania dobiera się do wieku i stanu zębów. Warto skonsultować odpowiedni wybór metody szczotkowania z lekarzem stomatologiem lub higienistką, by dobrać odpowiednią technikę szczotkowania zębów.
- wybór odpowiedniej pasty
Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele past do zębów, mających uśmierzyć ból. W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć porady dentysty lub higienistki. Pasty przeznaczone do radzenia sobie z nadwrażliwością zębów, oprócz tego, że pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej, mają jeszcze dwa ważne zadania: ochronę szkliwa przed uszkodzeniami oraz neutralizowanie kwaśnego odczynu środowiska okołozębowego.
Dlatego, wybierając pastę do zębów nadwrażliwych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej skład. Substancje, które działają przeciwbólowo i zmniejszają nadwrażliwość zębów na bodźce, to między innymi: azotan potasu, fluorek cyny, aminofluorek, cytrynian trójpotasowy, hydroksyapatyt.
- korzystanie z płynów do płukania zębów
Regularnie używane płyny do płukania zębów, ale też używanie zamiennie żelów stomatologicznych, musów, płukanek, może pomóc w zmniejszaniu dolegliwości bólowych, związanych z nadwrażliwością. Przy nadwrażliwości zębów, zalecane jest wybieranie produktów, które:
- wzmacniają powierzchnię zęba poprzez reminalizację szkliwa i odsłoniętej zębiny
- mają właściwości znieczulające
- nie zawierają alkoholu
- konsultacje ze stomatologiem lub higienistką
Mimo, że szczotkowanie zębów wydaje się bardzo prostą czynnością, to warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub higienistką, by dobrać odpowiednią technikę szczotkowania zębów, właściwą do wieku i stanu uzębienia.
Wybielanie zębów, jest zabiegiem leczniczym i warto, aby był wykonywany pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego. W przeciwnym razie może być przyczyną utrzymującej się długo nadwrażliwości zębów. Jeśli w ciągu 3 dni od przeprowadzenia zabiegu wybielania, odczuwalne skutki nadwrażliwości nie miną, również zalecane jest skonsultowanie się ze stomatologiem. Zresztą, w każdej sytuacji, kiedy skutki nadwrażliwości utrzymują się, wskazane jest niezwłoczne umówienie się na wizytę stomatologiczną.
Autorka: Yuliia Medvedieva, higienistka