Urazy zębów

Urazy zębów

Piękna pogoda, wakacje w pełni! Skoki na trampolinach, jazda na hulajnodze – to okres zwiększonego ryzyka urazów zębów. Mamy nadzieję, że nigdy nie doświadczą Państwo takiego wypadku, jednak warto pamiętać o tym, jak zachować się w takiej sytuacji i jak najszybciej udać się na wizytę stomatologiczą!

Na urazy zębów narażone są zwłaszcza osoby:

  • w wieku dziecięcym i wczesnym okresie nastoletnim – ze względu na dużą aktywność fizyczną
  • uprawiające sporty kontaktowe – zwłaszcza sporty walki i dyscypliny wykorzystujące piłki
  • posiadające kolczyk w jamie ustnej (piercing) – kolczyki w tych miejscach przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa i zwiększają ryzyko poważniejszych urazów zębów w przypadku uderzenia
  • z wadą zgryzu – szczególnie z zębami nadmiernie wysuniętymi i wychylonymi
  • niepełnosprawne fizycznie, z nieprawidłową koordynacją mięśni
  • wykorzystujące zęby do nieprawidłowych celów, np. otwierania butelek

Obrazy kliniczne urazów zębów mogą się różnić, ale łączy je jedno. Każdy uraz powinien być skonsultowany z lekarzem dentystą, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia jednocześnie kilku rodzajów urazów. Może dojść także do urazów niewidocznych gołym okiem. Złota zasada brzmi: ,,Im szybciej zgłosisz się na wizytę kontrolną po urazie, tym lepiej”. Pozwoli to zminimalizować negatywne skutki urazu i zapewnić jak największy komfort.

Pierwsza pomoc – najczęstsze urazy

Ze względu na bardzo dobre ukrwienie jamy ustnej, nawet niewielkie urazy mogą powodować pojawie się znacznej ilości krwi. Pierwszym krokiem powinno być przepłukanie ust wodą. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia opuchlizny i ograniczenia krwawienia, zaleca się zastosowanie chłodzenia w okolicy urazu, np. w formie zimnego okładu z gazy lub kostek lodu do ssania.

Metody leczenia zależą od rodzaju urazu oraz wieku pacjenta. Niektóre urazy wymagają jedynie kontroli stanu miazgi (nerwów i naczyń wewnątrz zęba) i wykonania badania RTG (w celu oceny stanu kości i korzenia) oraz wykonania zdjęć fotograficznych. Dzięki badaniom, można monitorować zmiany w stanie zęba oraz tkanek otaczających podczas kolejnych wizyt kontrolnych. W przypadku urazów, bardzo ważna jest dalsza, długoterminowa obserwacja. W niektórych przypadkach, pomimo początkowego braku objawów, po kilku latach ząb może ,,dać o sobie znać” i konieczne jest podjęcie leczenia.

Warto pamiętać, że urazy zębów mlecznych wpływają na stan zawiązków zębów stałych, które znajdują się w kości w ich bliskim sąsiedztwie. Najczęstszą konsekwencją urazu zęba mlecznego jest białe lub żółtobrązowe przebarwienie zęba stałego po wyrznięciu.

Wybity ząb, czyli zwichnięcie całkowite zęba stałego

Jest to sytuacja, w której kluczową rolę odgrywa szybkie odnalezienie zęba i niezwłoczne zgłoszenie się na wizytę (im szybciej dotrzesz do dentysty, tym większa szansa na ponowne wprowadzenie zęba, maksymalnie w ciągu 30-60 min!). Utracony ząb, powinno się chwycić za koronę (unikając dotykania korzenia), a następnie umieścić go w pojemniku z solą fizjologiczną, pasteryzowanym mlekiem, śliną, płynem do soczewek lub specjalnym płynie transportowym. Ważne jest, aby nie wkładać wybitego zęba do wody!

W gabinecie stomatologicznym, jeśli nie ma przeciwwskazań, wykonuje się procedurę replantacji. Polega ona na umieszczeniu zęba z powrotem na swoim miejscu w zębodole i unieruchomieniu szyną. Replantacja dotyczy tylko zębów stałych. Zębów mlecznych nie replantuje się, jednak wciąż zalecana jest wizyta u dentysty w celu oceny pozostałych zębów, stanu kości, ustalenia planu wizyt kontrolnych oraz oceny wpływu urazu na przyszłego, stałego następcę zęba.

Złamanie lub ukruszenie zęba

W przypadku ukruszenia zęba, oszlifowanie zęba (w celu nadania prawidłowego kształtu koronie i załagodzenia ostrych brzegów) oraz zabezpieczenie powierzchni zewnętrznej lakierem fluorowym może okazać się wystarczające. Jeśli jednak utracono większą część zęba, konieczne może być odbudowanie go za pomocą materiału kompozytowego w kolorze zęba lub wykonanie odbudowy protetycznej. W niektórych sytuacjach, jeśli złamany fragment zęba jest przechowywany w odpowiednich warunkach (jak przy wybiciu zęba) i wizyta u stomatologa nastąpiła w krótkim czasie po urazie, istnieje możliwość umocowania go ponownie.

Przemieszczony bądź ruchomy ząb

Jeśli uszkodzony ząb jest ruchomy, ale w dalszym ciągu znajduje się w zębodole, należy go unieruchomić poprzez np. nagryzienie chusteczki higienicznej, czy ułożenie folii aluminiowej wokół uszkodzonego zęba i zębów sąsiednich i niezwłocznie udać się do lekarza.

Zalecenia

Niezależnie od rozpoznanego rodzaju urazu, należy przestrzegać kilku zasad:

  • zachowanie idealnej higieny – aby zapobiec rozwojowi stanu zapalnego dziąseł
  • stosowanie miękkiej diety (zazwyczaj przez 7-10 dni)
  • unikanie sportów kontaktowych – aby nie doszło do kolejnego urazu
  • uczęszczanie na wizyty kontrolne – zgodnie z zaleceniami lekarza

Zapobieganie

Osoby, które uprawiają sporty kontaktowe lub inne dyscypliny zwiększające ryzyko urazów zębów, powinny zadbać o odpowiednią ochronę poprzez korzystanie ze specjalnych ochraniaczy na zęby, których wykonanie oferujemy w Centrum Stomatologicznym KOLMED. Dodatkowo, ważne jest również noszenie kasku ochronnego, na przykład podczas jazdy na rowerze lub rolkach, ponieważ w pewnym stopniu zapewnia on ochronę przed urazami zębów.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!