Pierwsza wizyta Twojego Dziecka w gabinecie stomatologicznym, czyli przygotowanie do wizyty adaptacyjnej

Pierwsza wizyta Twojego Dziecka w gabinecie stomatologicznym, czyli przygotowanie do wizyty adaptacyjnej

Pierwsza, świadoma wizyta stomatologiczna Dziecka, to duże przeżycie dla niego samego i dla rodzica. Bardzo ważne, aby odbyła się ona w formule wizyty adaptacyjnej.

Polega ona zapoznaniu Dziecka z gabinetem, wyposażeniem stomatologicznym, a także z personelem, z nowymi zapachami i otoczeniem. Z tego względu, kluczowym jest, aby taką wizytę zaplanować z wyprzedzeniem, to znaczy, zanim pojawią się dolegliwości czy oznaki próchnicy u dziecka.

Szczególnie pierwsza wizyta kształtuje podejście Dziecka do zabiegów medycznych, czasem na całe życie. Dlatego dbajmy, aby w związku z nią, nie pozostały w pamięci negatywne skojarzenia.

Wizyta adaptacyjna powinna się odbyć najpóźniej w 2-3 roku życia. Zalecamy jednak, aby pierwsza wizyta stomatologiczna miała miejsce po pojawieniu się pierwszych zębów, najlepiej około 18 miesiąca życia Dziecka.

Na takiej wizycie w skuteczny sposób opowiadamy rodzicom, jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia wad zgryzu, czy o tym, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Drogi Rodzicu:

  1. Opowiedz Dziecku z wyprzedzeniem, czym zajmuje się dentysta, jak wygląda gabinet. Pobawcie się w gabinet dentystyczny. Można zacząć od oglądania buzi maskotek, następnie Dziecka i rodzica. Poćwiczcie otwieranie ust przez Dziecko. Można wspomóc się również książeczkami dla dzieci, które w formie obrazków pokazują przygodę, jaką jest odwiedzanie gabinetu. W ten sposób, Dziecko będzie wiedziało, czego może się spodziewać i jak taka wizyta będzie przebiegała.
  2. Wybierz porę dnia, w Dziecko będzie wyspane i wypoczęte. Najczęściej są to godziny ranne lub tuż po drzemce w ciągu dnia.
  3. Nie ukrywaj przed Dzieckiem planowanej wizyty. Nie używaj sformułowania: nic nie poczujesz, gdyż, jeśli Dziecko odczuje w czasie wizyty nawet niewielki dyskomfort, straci zaufanie do rodzica i lekarza. Należy również unikać stwierdzań: pani tylko obejrzy, tym bardziej, gdy domyślasz się, że prawdopodobne jest wykonanie jakiejś procedury.
  4. Mimo oczywistego niepokoju, związanego z pierwszą wizytą Twojej Pociechy, staraj się zachowywać opanowanie. Dzieci są dobrymi obserwatorami, doskonale odczytują emocje rodziców. Nawet, jeśli Ty masz niemiłe wspomnienia ze swoich wizyt, nie przelewaj tego na Swoje Dziecko. Nie używaj sformułowań: ja panicznie się boję dentysty, nawet nie pamiętam Swojej ostatniej wizyty. Unikajcie okazywania negatywnych emocji w rozmowach w gronie rodzinnym. Efektem tego może być nie tylko niepokój Dziecka przed nieznanym, ale wprost paniczna obawa przed kimś, kto pewnie czeka w gabinecie, aby skrzywdzić dziadka lub kogokolwiek z rodziny, kto dzieli się negatywnymi odczuciami odnośnie swoich wizyt stomatologicznych.
  5. Najważniejszy jest pozytywny przekaz. Unikaj sformułowań: nie bój się, nie będzie boleć. Wbrew dobrym intencjom mogą one spowodować, że Dziecko nie będzie współpracowało w trakcie wizyty ze stomatologiem z powodu niepokoju.
  6. Zakazane słowa przed, w trakcie i po wizycie: wiercenie, wiertarka, wiertło, wyrywanie, krew, borowanie, ból, igła, zastrzyk.
  7. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych ze Swoją Pociechą, najrzadziej co 6 miesięcy. W przypadku zaś większego ryzyka pojawienia się próchnicy, wizyty powinny odbywać się co 3-4 miesiące. Z każdą kolejną wizytą Dziecko, coraz bardziej oswaja się z nowymi wrażeniami, odczuciami i przyzwyczaja się do kolejnych procedur.

Rejestrując Dziecko na wizytę, wspomnij, że to pierwsza wizyta Twojej Pociechy. Umożliwi to zorganizowanie wizyty z udziałem lekarza, bardzo dobrze radzącego sobie z przezwyciężaniem lęków i obaw Dziecka.

Co o nas mówią?

Opinie o naszym gabinecie

Zapraszamy do kontaktu

Wyślij nam wiadomość

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!